вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Баросо: ЕУ е подготвена да ги разгледа можни акции за Украина

baroso

Поврзани вести

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо истакнал дека Европската унија е подготвена да ги разгледа можни акции за Украина, пренесе „Интерфакс“.

„Ние сме вознемирени од настаните во Украина и ќе продолжиме да го следиме нивниот развој, како и да ги оценуваме можни акции на ЕУ и последиците од нашите односи“, рекол Баросо.

Баросо истакнал дека е шокиран од извештаите за смртта на двајца демонстранти. Тој ја осуди употребата на сила и ги повика сите страни веднаш да го прекинат насилството и да преземат чекори за смирување на ситуацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести