сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Баросо: ЕУ не ја создаде кризата, а помага за нејзиното решавање

baroso

Поврзани вести

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјавил дека Европската унија помогнала за решавање на проблемите што ја предизвикале актуелната економска криза во еврозоната, пренесе шпанската национална телевизија „РТВЕ“. Според него оваа криза не била предизвикана од ЕУ, туку од неодговорни постапки во финансискиот сектор што се појавија во некои земји или прекумерните национални долгови.

Во интервјуто за телевизијата, Баросо потсетил дека надзорот на банките не бил европска компетентност.

„Не знаевме што се случува со банките во Ирска или Шпанија. Но откако проблемот беше идентификуван, се создадоа програми за помош, што помогнаа за негово решавање и Ирска успеа да ја заврши програмата, а Шпанија ќе го стори истото многу наскоро. Европа помогна да се реши проблемот“, истакнал тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести