четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Баросо: Не е време за санкции против Украина

Санкциите не се најдобро решение за кризата во Украина

baroso

Поврзани вести

Наметнувањето на санкции на Украина сега би требало да биде погрешно, а приоритет треба да се стави на вистинските услови за мирна политичка транзиција, рекол претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

„Сега сме во фаза кога приоритетот за стабилизација на земјите, избегнување на насилството, започнување на сериозни разговори меѓу владата и опозицијата“, рекол Баросо, кој истакнал дека во овој момент други мерки би можеле да имаат само негативни ефекти.

Според него, Европа мора да помогне да се „создадат услови… за политичка транзиција или за решавање кои би можеле да уживаат во полн легитимитет во Украина“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести