сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Баросо во посета на Тирана

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жозе Мануел Баросо денеска пристигна во Тирана и ја започна средбата со албанскиот премиер Еди Рама.

15054mala

Последни вести

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жозе Мануел Баросо денеска пристигна во Тирана и ја започна средбата со албанскиот премиер Еди Рама.

Според официјалното сооопштение на албанските власти, за време на посетата на Тирана, Баросо ќе има и средба со највисоките преставници на судските власти , бидејќи според медиумите во Тирана, ЕУ очекува од Албанија најголемите реформи да бидат во судството.

Баросо пристигна во еднодневна посета на Албанија на само шест дена по добивањето на кандидатскиот статус на Албанија, а најавени се средби со албанскиот државен врв и преставниците на опозицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести