четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Барса нема да игра во Примера ако Каталонија стане независна држава

2

Последни вести

Претседателот на Фудбалската федерација на Шпанија, Хавиер Тевас, испрати јасна порака до раководните лица на каталонскиот гигант Барселона, дека доколку Каталонсија стане независна држаба, Барса нема да се натпреварува во шпанската Примера дивизион.

“Не сакам да шпекулирам околу невозможното. Каталонија секогаш била и ќе биде дел од Шпанија. Меѓутоа, доколку нешто се промени, во тој случај Барселона не би можела да се натпреварува во Ла Лига. Барселона би можела да се натпреварува во нашата лига само доколку би ги промениле законите, но и со спогодба на двете држави, како што е тоа случај со Андора”, изјави Тевас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести