Спорт

Барса попушти, Меси ќе добие рекордна годишна плата

Барса попушти, Меси ќе добие рекордна годишна плата

Иако пред неколку дена, претседателот на каталонскиот гигант Барселона, Сандро Росел, јавно изјави дека не е точна информацијата за преговорите околу новиот договор на аргентинскиот интернационалец, Лионел Меси, во вторникот, потпретседателот, Жосеп Мариа Бартомеу, откри дека аргентинскиот интернационалец во најбрз можен рок ќе биде познат и како најскапо плате фудбалер на денешницата.

„Најдобриот фудбалер на денешницата мора да биде и најскапо платен фудбалер на денешницата. Ние сме свесни и занеме што треба да направиме во следниот период. Меси тоа го заслужува. Дали е точна информацијата дека Тата Мартино ќе си замине од ‘Ноу Камп’ на крајот од актуелната сезона? Јас можам да кажам дека Мартино има договор со Барселона и знам дека е многу среќен на ‘Ноу Камп'”, изјави Бартомеу.