четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Барселона ја надмина рекордната серија на Реал, следен е Јувентус

Барселона постави нов шпански рекорд од 35 натпревар без пораз во серија во сите натпреварувања со победата од 5:1 на гостувањето против Рајо Валјекано во Ла Лига. Лионел Меси постигна хет-трик на средбата, со што се израмни со Кристијано Роналдо по бројот на хет-трикови во кариерата - 35.

A31EA5447CB5754B871FA5FC0D6B4864

Последни вести

„Задоволен сум како напредува сезоната. Имаме добри пристап, интензитет и завршница. Кога Барселона ќе успее да биде таква, создавате шанси уште од првата минута и многу е тешко да ја запрете“, изјави тренерот на Каталонците, Луис Енрике.
Со победата над Рајо, Барселона го подобри рекорд на Реал Мадрид од сезоната 1988/89, кога тимот на Лео Бенхакер имаше серија од 34 меча без пораз. Истовремено, Каталонците ја вратија предноста на врвот на табелата во шпанскиот шампионат на осум бода на 11 кола до крајот.
Нареден предизвик на Барса е рекордот на Јувентус од 43 меча во низа без пораз, поставен во сезоната 2011/12. Во следните две кола, Барселона игра со Еибар и Хетафе, додека во Лигата на шамиони го пречекува Арсенал во реваншот од осминафиналето.

Најчитани вести