вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Барселона „од корен“ го промени тимот

Мината сезона во кошаркарското првенство на Шпанија помина во знакот на Реал Мадрид, па токму затоа најголемиот конкурент на „кралскиот клуб“, Барселона направи целосна реконструкција на тимот.

Барселона сериозно се засилува, Реал Мадрид ќе има пеколна задача да ја одбрани титулата

Барселона сериозно се засилува, Реал Мадрид ќе има пеколна задача да ја одбрани титулата

Поврзани вести

„Каталонците“ за само три дена потпишаа со дури седуммина нови кошаркари, што е навистина фантастичен подвиг.

По Шејн Лавал, Муса Диањ, Самардо Семјуелс и Родионс Курукс, во текот на вчерашниот ден раководството на Барса договори уште тројца кошаркари. Стратос Перпероглу веќе потпиша, Карлос Аројо се очекува да стигне денеска, а најново засилување е шпанскиот репрезентативец Пау Рибас. Тој доаѓа од Валенсија, потпиша договор на три сезони и во тој период ќе игра за клубот од градот каде што е роден. Во својата кариера, беше член на Каха Лаборал, Прат и Хувентуд, а би требало да му биде конкуренција на Томас Саторански. Претходно, Барселона го ангажираше и МВП-то на грчкото првенство, Александар Везенков што значи дека во новата сезона ќе влезе со најмалку осуммина нови кошаркари.

Од каталонскиот гигант, досега си заминаа само Хезоња и Плајс кои ќе продолжат во НБА лигата, но се шпекулира дека Блауграна ќе ја напуштат уште Марселињо, Лампе и Олесон.

Најчитани вести