Спорт

Барселона подобра во градското дерби со Еспањол

Барселона подобра во градското дерби со Еспањол

Стрелци на головите за шампионот беа Луис Суарез (18. и 67.минута), Жорди Алба (68) и Лионел Меси (90)., додека голот за Еспањол е дело на Давид Лопез (79).

На другите две неделни средби:
Легањес – Еибар 1:1 и
Депортиво Ла Коруња – Осасуна 2:0.

Дуелот Валенсија – Реал Мадрид е одлижен поради учество на мадридскиот тим на Светското клупско првенство, а вечер од 20:45 часот играат Атлетик Билбао и Селта.

Одиграно претходно:
Спортинг Хихон – Виљареал 1:3,
Атлетико Мадрид – Лас Палмас 1:0,
Гранада – Сосиедад 0:2,
Севиља – Малага 4:1 и
Алавес – Бетис 1:0.

Табела: Реал Мадрид 37 бода, Барселона 34, Севиља 33, Виљареал 29, Сосиедад 29