недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Басеску: Обединување на Романија и Молдавија не може да се оствари во блиска иднина

trajanbasesku

Поврзани вести

Обединување на Романија и Молдавија не може да се оствари во блиска иднина, поради слабата поддршка на идејата меѓу молдавските граѓани, смета романскиот претседател Трајан Басеску, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Во моментов, според социолошките податоци, само 15-20 отсто од граѓаните на Молдавија сакаат обединување со Романија. Поради тоа, проектот не може да се реализира во најскоро време“, рекол Башеску.

Тој ја критикуваше романската Влада за тоа што ги намали буџетските места за молдавски студентите и го успори издавањето на романски пасоши за граѓаните на Молдавија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести