четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Башар ал Асад ќе остане претседател на Сирија

basar-al-asad

Поврзани вести

Башар ал Асад ќе остане претседател на Сирија и ќе ја предводи евентуалната транзиција во случај на договор за време на мировната конференција во Женева, изјави сирискиот министер за информации, пренесува „АФП“.

„Ако некои мисли дека ние одиме на ‘Женева-2’ за да го предадеме клучот од Дамаск на опозицијата, тогаш тој можеби не би требало да оди“, рекол министерот Омран за Зохби.

Министерот ја критикувал Саудиска Арабија, која го поддржува бунтот, велејќи дека режимот во Дамаск ќе се спротивстави на учествотото на Ријад во „Женева-2“.

„Ништо не го оправдува присуството на Саудиска Арабија во политичкиот процес во регионот. Ние сакаме таа да не присуствува на конференцијата, бидејќи и нанесе многу штета на Сирија и на Сиријците. Веќе нема зошто да ги зачуваме нашите односи со Саудиска Арабија, по нејзиното директно мешање во војната против Сирија“, рекол министерот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести