петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

„Баскерфест 2014“ низ цела Македонија

5

Поврзани вести

 

 

Од денеска започнува деветтото издание на уличниот театар под отворено небо „Баскерфест 2014“, кој ќе се одржува во 21 општина.

Официјалниот старт е вечер на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје. Градот ќе биде домаќин од 6 до 15 јуни, а целата турнеја ќе трае до 30 јуни со затворање во Охрид, Дојран и Битола.

Улични претстави ќе има и во Кочани на 30 и 31 мај, Велес на 6 и 7 јуни, Свети Николе 7 јуни, Чешиново-Облешево на 10 јуни, Кавадарци на 13 и 14 јуни, Радовиш 14 јуни, Неготино 18 јуни, Виница 19 и 20 јуни, Берово, Македонска Каменица и Прилеп на 20 и 21 јуни, Крива Паланка, Пехчево и Тетово 21 јуни, Крушево 22 јуни, Дојран од 27 до 30 јуни, Ресен 28 јуни, Охрид 28 и 29 јуни, Делчево 29 јуни и Битола на 29 и 30 јуни.

Новитет годинава се ноќните официјални афтер парти забави на фестивалот кои ќе се одржуваат низ најголемите клубови во државата, а на кои ќе учествуваат и дел од баскер изведувачи, како и познати диџеи од Македонија и странство.

Овојпат Македонија ќе биде домаќин на повеќе од 150 артисти, музичари и театри од целиот свет, од Јапонија до Канада преку Нигерија, па се до Нов Зеланд.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести