четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

“Баскерфест” низ цела Македонија

Од 27 мај, па се до 30 јуни годинава ќе трае познатиот уличен фестивал “Баскерфест”. Организаторите велат дека ќе посетат 21 општина.

naskorbasker2

Последни вести

Од 27 мај, па се до 30 јуни годинава ќе трае познатиот уличен фестивал “Баскерфест”. Организаторите велат дека ќе посетат 21 општина. Официјалниот почеток е на 27 мај на скопскиот плоштад, а програмата започнува следниот ден во Гевгелија. “Баскерфест” во Скопје ќе се одржува од 6 до 15 јуни, а последните улични претстави се на 30 јуни во Битола, Охрид и Дојран.

Оваа година, со уличните артисти ќе ги забавуваат жителите на Велес, Свети Николе, Радовиш, Кавадарци, Неготино, Виница, Берово, Прилеп, Крушево, Дојран, Тетово и други градови.

На “Баскерфест” ќе учествуваат 150 артисти кои доаѓаат од различни страни на светот, како Јапонија, Нигерија, Нов Зеланд, Канада и многу други.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести