четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Баскијците бараат поголема самостојност

Повеќе од 100 илјади баскијци формираа „човечки ланец“ барајќи автономија на покраината. Организаторите велат дека „ланецот“ бил долг 123 километри и се протегал од Дуранга, преку покраината Билбао, до Памплона.

34smglf

Поврзани вести

Повеќе од 100 илјади баскијци формираа „човечки ланец“ барајќи автономија на покраината. Организаторите велат дека „ланецот“ бил долг 123 километри и се протегал од Дуранга, преку покраината Билбао, до Памплона. На протестот се вклучиле неколку баскијски политичари и синдикални функционери, а собирањето е организирано на иницијатива на група која делува под името „Во наши раце“.

Во октомври минатата година во Баскија, која има 2,2 милиони жители, се одржани првите избори. Во текот на 2005 година, шпанскиот парламент го отфрли планот за независност на Баскија, а Владата во април оваа година го отфрли и каталонскиот план за одржување на референдум за прогласената независност. Сепак, каталонците најавуваат дека набрзо ќе го оддржат референдумот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести