четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

БДП на БиХ од војната пораснал неколку пати

eks_podni_200_586_b

Поврзани вести

БДП на Босна и Херцеговина од крајот на граѓанската војна во 1996 до 2013 година порасна 460 отсто, покажуваат податоците на Светска банка.

Според истиот извор, од европските земји само бугарскиот БДП во тој период растел побргу.

БДП на БиХ во 1996 година изнесувал 830 долари по жител, а во 2013 година 4.650 долари

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести