недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Беџет Пацоли најбогат политичар на Косово

5441766528_b303780514

Поврзани вести

Најбогат политичар на Косово е Беџет Пацоли, лидерот на Алијансата за Ново Косово, покажуваат изјавите доставени до косовската антикорупциска агенција.

Неговото богатство тежи 340 милиони евра.

„Најсиромашен“ е Албин Курти, лидер на Движењето„Самоопределување“,кој откако си го продаде станот наследен од родителите за изборната кампања за претходните парламентарни избори сега живее во стан под кирија. Тој пријавил само годишен приход од 19 илјади евра. Истите приходи ги пријавил и лани.

Пацоли, кој се смета за еден од најбогатите Албанци во светот, споредено со претходната година, лани, богатството го зголемил за 35 милиони евра.

Во изјавата за 2014 година Пацоли пријавил акции надвор од Косово вредни 140 милиони евра, 80 милиони акции во неговата компанија „Мабетекс холдинг“, 20 милиони евра акции во осигурителната компанија „Сигуриа“, 42 милиони евра го проценил хотелот „Свис Дајмонд“ во Приштина. Тој има куќа надвор од Косово вредна 17,7 милиони евра и 7,3 милиони евра земјиште надвор од Косово.

Во имотниот лист пријавил дека поседува и приватен авион од 18 милиони евра и 7,5 милиони евра на банкарска смета…

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести