понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Бегалците од Идомени бараат нови патишта по балканската рута

Бегалците од бегалскиот камп во Идомени бараат нови патишта за да го продолжат патот кон Централна или Северна Европа поради затворењето на границата меѓу Грција и Македонија, соопшти Њуз.ин.

migranti-idomeniii-640x294

Поврзани вести

Како што пренесува БТА, некои од бегалците успеале да ја преминат границата, не не стигнале многу далеку од кампот.

Според очевидците, група од 70 бегалци во саботата ја преминале границата од Грција кон Македонија, преку местата кои не биле заградени, оддалечени 20 километри од кампот Идомени. Наводно, и други бегалци од Идомени смислуваат план како да ја минат границата, за да го продолжат својат пат кон посакуваните дестинации во Европа.

Најчитани вести