петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Бегалците во Грција ќе бидат разместени во подобри услови за живот до средина на јуни

Преместувањето на бегалците и мигрантите на локации со пристојни услови за живот ќе стане можно до средината на јуни, изјави грчкиот заменик-министер за миграциска политика Јанис Музалас.

133168976

Поврзани вести

Како што јави дописникот на МИА од Атина, изјавата на Музалас е одговор на пратеничко прашање на членот на Комунистичката партија (ККЕ), Христос Кацотис во врска со условите за живот на бегалците во објектите за сместување во Сакарамангас.

– Се соочуваме со тешки услови и правиме се што можеме да ја заштитиме земјата и достоинството на овие несреќни луѓе, рече Музалас.

Кацотис тврди дека постојат огромни недостатоци во услугите што се пружаат во Сакарамангас и додаде дека луѓето во центарот се изложени на лоши временски услови.

Тој исто така рече дека членови на домашни и странски невладини организации се обидуваат да создадат чувство кај бегалците дека наскоро ќе си заминат од таму.

Според Музалас, Сакарамангас е „релативно добар објект“ и истакна дека проблемите не можат да се решат во еден ден.

Во врска со невладините организации, Музалас подвлече дека тие мора паметно да ги употребат 100.000 евра кои ги добиле, и додаде дека грчкиот Парламент треба да провери како се трошат парите.

Најчитани вести