сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бејл ја расплаче Барселона

bejl ja rasplace barselona

Поврзани вести

Победничкиот пехар, наменет за подобриот во финалниот натпревар од годинашното издание на Купот на Шпанија, сосема заслужено заврши кај фудбалерите на Реал (М).Финалниот помеѓу вечните ривали, Реал (М) и Барселона, одигран на “Местаља” во Валенсија, заврши со минимален триумф на “кралскиот клуб”.

Гостинот од Мадрид дојде во водство со погодокот на аргентиснкиот интернационалец, а на 1:1 израмни малдиот дефанзивец на Барса, Марк Бартра.
Решавачкиот погодок на натпреварот, постигнат во 85 минута беше ремек-дело на најскапо купениот фудбалер на денешницата, велшкиот интернационалец Герет Бејл.

„Заслужено славевме во ова натпреварување. Контра-нападите се покажаа како главно оружје. Одигравме како што треба, фудбалерите дадоа се од себе и се најзаслужни за новиот историски успех. Повредата на Роналдо делуваше екстра мотивирачки. Барселона се победува само со тимска игра, а ние функциониравме како една целина целиот натпревар, изјави по средбата предводникот на Реал (М), Карло Анчелоти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести