недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Бекер за Новак е исто што и Гвардиола за Баерн (Минхен)

boris-beker-novak-dokovic-1390431152-432701

Поврзани вести

Легендарниот германски тенисер Борис Бекер  претрпе остри критики  откако српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше елиминиран во четвртфиналето на првиот годинешен грен слем турнир Австралија опен. Но,  Германецот е убеден дека може да придонесе српскиот тенисер уште повеќе да напредува во својата игра, споредувајќи ја сопствената улога како тренер со онаа што Шпанецот Пеп Гвардиола во Баерн Минхен.

„Мојата цел е да ја подобрам неговата тактика, но и да му помогнам да усоврши одредени ментални аспекти. Такво нешто за задача има и Гвардиола по своето доаѓање во Баерн Минхен, кој има скоро совршена игра, станува збор за вистинска машина за победи, исто како и Ѓоковиќ. Приоритет во моментов е да најдеме начин Новак побрзо да ги завршува поените, за да не се троши премногу во текот на мечевите“,  изјави Бекер.

Предизвикот за враќањето на врвот на АТП-листата е навистина огромен, ако се знае дека Новак веќе заостанува 3.750 бода во однос на лидерот Рафаел Надал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести