среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бела ајкула плива во близина на сурфери, евакуирана цела плажа (ВИДЕО)

На огромната бела ајкула во еден момент и' се придружила уште една ајкула.

Бела ајкула плива во близина на сурфери, евакуирана цела плажа

Бела ајкула плива во близина на сурфери, евакуирана цела плажа

Поврзани вести

На плажата Писмо Стејт во Калифорнија евакуирани се сите посетители откако сосема случајно дрон снимил бела ајкула како плива во близина на група сурфери.

Дастин Макасин сакал со дронот да ја сними убавината на плажата, но се изненадил кога во водата во близина на сурферите здогледал темна линија.

Дастин Макасин сакал со дронот да ја сними убавината на плажата, но се изненадил кога во водата во близина на сурферите здогледал темна линија.

Дастин Макасин сакал со дронот да ја сними убавината на плажата, но се изненадил кога во водата во близина на сурферите здогледал темна линија.

Веднаш се посомневал дека станува збор за ајкула, но за да се увери, го спуштил дронот пониско и заклучил дека се работи за голема бела ајкула.

На огромната бела ајкула во еден момент и’ се придружила уште една ајкула.

Ужаснат од тоа што го видел, веднаш ја покажал снимката на еден од спасувачите од плажата, кој пак, ги известил сурферите дека се во опасност и пратил извиднички чамец да види за што се работи. Резултатите од истрагата не се познати.

Според проценката на чуварите, оваа бела ајкула била долга барем три метри.

Погледнете што снимил дронот:

ВИДЕО: Ајкула нападна сурфер

Ајкула нападна сурфер за време на натпревар. Сурферот Мајк Фенинг од Австралија, мавтајќи со нозете успеал да ја избрка.
За среќа Мајк успеал да се спаси од сигурна смрт, а неговата борба со ајкулата е случајно снимена од австралиски медиум.

Сурферот Мајк Фенинг од Австралија, мавтајќи со нозете успеал да ја избрка

Сурферот Мајк Фенинг од Австралија, мавтајќи со нозете успеал да ја избркаАјкула нападна сурфер за време на натпревар. Сурферот Мајк Фенинг од Австралија, мавтајќи со нозете успеал да ја избрка.

 

Ајкула загина во сообраќајна несреќа

Ајкулите патувале од паркот во Орландо кон њујоршкиот аквариум на Кони Ајленд (Бруклин), каде што требале да се појават на изложба на морскиот свет

Ајкулите патувале од паркот во Орландо кон њујоршкиот аквариум на Кони Ајленд (Бруклин), каде што требале да се појават на изложба на морскиот свет

Ајкула загина откако камионот кој ја превезувал направиил сообраќајка во близина на местото Дејтона Бич.

Во камионот се наоѓале пет ајкули, со должина од околу 1,5 метар, а другите четири животни се повредени и се згрижени во паркот „SeaWorld“ во Орландо на Флорида.

Ајкулите патувале од паркот во Орландо кон њујоршкиот аквариум на Кони Ајленд (Бруклин), каде што требале да се појават на изложба на морскиот свет.

 

Прочитајте повеќе:

ВИДЕО: Риба монструм проголта ајкула! Група рибари од Флорида го снимила моментот кога риба чудовиште проголтала ајкула од крајбрежјето…

Тинејџери загубија делови од телото откако биле нападнати од ајкула. Драматичните снимки кои се снимени веднаш по нападот покажуваат како повеќе луѓе доаѓаат да помогнат, пред жртвите со хеликоптер да бидат пренесени до најблиската болница…

Најчитани вести