недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Белата куќа: Нема докази за изборна кражба

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за време на викендот објави твит во кој тврдеше дека постојат милиони нелегални гласови и кражба на гласови во три сојузни држави.

100772466

Последни вести

Нема докази за изборна кражба од пошироки размери на претседателските избори што се одржаа на 8. ноември, соопшти денеска Белата куќа.

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за време на викендот објави твит во кој тврдеше дека постојат милиони нелегални гласови и кражба на гласови во три сојузни држави.

Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест не го коментираше твитот на Трамп, но изјави:

– Тоа што можам да го кажам, како објективен факт, е дека нема докази со кои би се потврдило таквото тврдење.

Најчитани вести