сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Белата куќа е загрижена поради договорот за испорака на нафта меѓу Иран и Русија

САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

Поврзани вести

Белата куќа изрази загриженост поради соопштенијата за договор меѓу Русија и Иран за снабдување со нафта, пренесе „РИА Новости“.

„Американскиот државен секретар Џон Кери го информираше за стравувањата рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров“, изјави Кетлин Хајден, претставник на Советот за национална безбедност на претседателот на САД.

Хајден додала дека таквиот договор е спротивен на условите на договорот меѓу „Шесторката“ и Иран и може да биде причина за воведување на нови санкции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести