вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Белата куќа инсистира на продолжување на дијалогот меѓу властите и опозицијата во Украина

belata-kuka

Поврзани вести

Американскиот потпретседател Џо Бајден ја истакнал потребата од продолжување на дијалогот со опозицијата и формирање на нова влада во Киев во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович, соопшти „Интерфакс“.

Во разговорот, Бајден истакнал дека единствениот прифатлив пат кон мирот и стабилноста во Украина е продолжувањето на дијалогот и постигнување компромис за формирање на нова влада, што заслужува доверба од страна на украинскиот народ.

Според Бајден првиот чекор кој треба да преземат властите во Украина е да ги повлечат специјалните единици од улиците на украинската престолнина Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести