петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Белата куќа загрижена, сепаратистите користат напредно оружје

Вршителот на должност на украинскиот претседател Олександр Турчинов тврди дека е користено оружје на преносен ПВО систем од руско производство, пренесува агенцијата АФП

bela-kuca-virtuelna-poseta-ovalna-soba-1328585176-55931

Поврзани вести

Белата куќа во четвртокот изрази загриженост бидејќи про-руските сили во Украина, користат „напредно оружје увезено од надвор“ со кое го срушија украинскиот воен хеликоптер.

„Вознемирени сме поради продолжување на насилството во Источна Украина, вклучувајќи ги и извештаите дека сепаратистите собориле украински воен хеликоптер. Сега не можеме да ги потврдиме деталите од овие извештаи, но сме загрижени што тоа укажува дека сепаратистите и понатаму имаат пристап до напредното оружје и друга помош од надвор,“ изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Вршителот на должност на украинскиот претседател Олександр Турчинов тврди дека е користено оружје на преносен ПВО систем од руско производство, пренесува агенцијата АФП.

Воениот украински хеликоптер МИ-8 е соборен вчера со софистицирана ракета земја-воздух, а меѓу загинатите има и украински генерал.

„Неприфатливо е набљудувачите да бидат заробени и треба да бидат веднаш пуштени. Апелираме Русија да го искористи своето влијание на тие групи и да ги ослободат набљудувачите, да ги разоружаат и да ги вкучат во политичкиот процес,“ наведува Карни.

Про-руските сили потврдија дека во притвор држат четири набљудувачи на ОЕБС, наведува АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести