петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Белгија: Голем верижен судир на 100 возила

Во три верижни судири, кои што се случија во западниот дел на Белгија, во услови на густа магла, се судриле 100 автомобили и камиони.

belgija-sudir

Поврзани вести

Две лица загинаа, а 54 се повредени, соопштиле локални претставници.

Здравствените работници и понатаму се обидуваат да ги ослободат повредените патници од уништените возила, а маглата го отежнува спасувањето со хеликоптер.

Градоначалникот на градот Зонебеке, Дирк Кардун, тврди дека во судирите на три локации на автопатот А19 загинале две лица, додека покраинскиот гувернер, Карл Декавуле, наведува дека настрадало само едно лице.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести