вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 55

Белгија ќе го екстрадира Салах Абдеслам во Франција

133106873

Последни вести

Белгискиот суд денеска одобри осомничениот за париските напади Салах Абдеслам да биде екстрадиран во Франција, соопшти белгиското федерално обвинителство.

Адвокатот на Абдеслам претходно изјави дека неговиот клиент изразил подготвеност да соработува со француските власти и оти нема да ја обжали одлуката за екстрадиција.

Обвинителството соопшти дека сега Брисел и Париз ќе треба да се договорат како Абдеслам да биде префрлен од Белгија во Франција.

По апсењето на 18 март, Абдеслам одговори на некои прашања на истражувачите, но по нападите на 22 март го искористи своето право на молчење. Истражителите се убедени дека нападите во Париз и во Брисел се извршени од една иста исламистичка мрежа.

Најчитани вести