петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Белгија одлучува за еутаназија на болните деца

Белгија воведе еутаназија во 2002-ра година за лица постари од 18 години

eutanazija

Поврзани вести

Пратениците во белгискиот парламент на 13-ти февруари ќе одлучат за проширување на правата на еутаназија на смртно болни деца.

Законот, за кој што се очекува да биде усвоен, треба да им се овозможи на малолетниците да побараат еутаназија доколку се смртно болни, доколку имаат болки и доколку ниту една партија не може да ги ублажи.

Барањето мора да го одобрат лекарите на пациентите и неговите родители. На крајот на минатата година Сенатот гласал за новиот закон, кој поминал и во Одборот за правосудни прашања.

Соседна Холанија веќе дозволи еутаназија на деца постари од 12 години.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести