среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Белгискиот Сенат го поддржа правото на малолетниците на евтаназија

eutanasia

Поврзани вести

Горниот дом на белгискиот Парламент денеска усвои измени на Законот за евтаназија, со кои под одредени услови и во согласност со родителите, таа се овозможува и за малолетниците.

За предложените законски измени со „да“ гласаа 50 сенатори, а 17 се изјаснија „против“.

Во случај измените да бидат одобрени и од Долниот дом, евтаназијата ќе биде дозволена за деца кои трпат неидржливи болки, страдаат од смртоносна болест или набрзо им се заканува смрт.

Во законскиот предлог не е наведена старосната граница, но децата ќе мора да бидат „во состојба да расудуваат“.

За извршување на евтаназијата ќе мора да се поднесе писмено барање, децата да бидат свесни што нивното барање значи, а барањето мора да биде одобрено и од нивните родители или старатели.

Евтаназијата во Белгија официјално е одобрена од 2002 година, но само за лица постари од 18 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести