петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Белграѓани во паника: Птиците им носат змии и глувци дома

492250bg-pticeff

Поврзани вести

Птиците во Белград секојдневно својот плен го носат во домовите на граѓаните, пишуваат српските медиуми.

Граѓаните кои живеат во Нов Белград се жалат дека не можат да отворат прозорец, бидејќи птиците постојано им носат дома по некој глушец или змија.

– Секој ден гледам јастреби како го носат својот плен на мојата тераса. Уште  полошо е тоа што не можам да  оставам отворен прозорец за да не ми влезат во соба, изјавил еден српски читател.

Српскиот биолог, Марко Туцаков, ги советува граѓаните кои имаат вакви проблеми да  постават пречки од кои птиците не би можеле да слетаат на терасата.

 

– Можете  да  поставите  кутии или даски, нешто што не би го загрозило животот на птиците – додава Туцаков.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести