петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Беличанец во „соседска патрола” низ Кисела Вода

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ, заедно со претставници на општинската администрација, месните заедници, директори на градинки и училишта и претставници од Полициската станица Кисела Вода и Одделението за превенција од криминал при СВР Скопје, во текот на вечерта и ноќта ги посетија дворовите на ОУ „Круме Кепески”, градинките„Расадник” и „Пржино” при „8 Март”, парковите „Македонија” и „Шопен”, неколку напуштени објекти и игралишта, информираат од општина Кисела Вода.

belicanec

Последни вести

Локалната самоуправа во Кисела Вода заедно со единиците на Министерството за внатрешни работи, синоќа изврши обиколка на повеќе воспитно-образовни објекти, паркови, игралишта кои во ноќните часови честопати знаат да бидат збиралиште за потенцијално ризични социјални групи или малолетници кои консумираат алкохол и остануваат до раните утрински часови, спротивно на законот.

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ, заедно со претставници на општинската администрација, месните заедници, директори на градинки и училишта и претставници од Полициската станица Кисела Вода и Одделението за превенција од криминал при СВР Скопје, во текот на вечерта и ноќта ги посетија дворовите на ОУ „Круме Кепески”, градинките„Расадник” и „Пржино” при „8 Март”, парковите „Македонија” и „Шопен”, неколку напуштени објекти и игралишта, информираат од општина Кисела Вода.

Со лицата кои беа затекнати, бил направен разговор со цел едукација и подигање на свеста за и превенција од ситуации кои можат да доведат до посериозни нарушувања на јавниот ред и мир и безбедноста на жителите на ова подрачје.

„Заедничките полициски патроли меѓу полициските службеници и единиците на локалната самоуправа кои се дел од стратешката рамка за обезбедување на поволни безбедносни услови за живеење на сите жители на општина Кисела Вода, ќе продолжат и во наредниот период. Дополнително, во тимовите ќе бидат вклучени и родители на кои ваквите акции треба да им обезбедат информација каде се движат и што прават нивните малолетни деца во текот на вечерните излегувања и дали има потреба од дополнителна комуникација меѓу нив во однос на укажаната доверба“, велат од општината.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести