среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бенфика е новиот шампион на Португалија

benfika sampion portugalija

Поврзани вести

По пауза од четри години, фудбалерите на Бенфика ја освоија толку посакуваната шампионска титула во португалската Примера дивизион.Шампионското слваје стартуваше откако фудбалерите на Бенфика ја оправдаа фаворитската улога во првенствениот натпревар од 28. коло и сосема заслужено со 2:0 го победија гостинскиот тим на Оланенсе.

„Убеден сум дека никогаш нема да го заборавиме овој натпревар, дека никогаш нема да го заборавиме овој ден. Ја исполнивме зацртаната цел. Бев убеден дека ќе ја освоиме шампионската титула, бев убеден, знаев што имам на располагање, знев дека сум опкружен од фантастични соработници. Голем удел во историски успех има и клупскиот претседател. Бенфика сега е клуб со чвртста структура, клуб со сигурна финансиска структура, клуб со светла иднина”, изјави тренерот на Бенфика, Жорге Жесус.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести