вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бензините остануваат со иста цена, дизелот поевтинува

download (1)

Последни вести

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави старо-новите цени на горивата. Од вечерва дизелот поевтинува еден денар, додека бензините остануваат со истата цена.

Согласно методологијата за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.84%. Преведено во реални вредности, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 остануваат исти и еден литар од овие горива ќе се продава по цена од 77.00 односно 78.50 денари за еден литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за еден денар, и еден литар од ова гориво ќе се продава по цена од 64.50 денари.

Цените стапуваат на сила вечерва на полноќ, а ќе важат следните две седмици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести