понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бензините поевтинуваат за два денари

бензините поевтинуваат за два денари, а цената на дизелот и екстра лесното масло останува непроменета

dizel-benzin-cena

Поврзани вести

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за два денари, а цената на дизелот и екстра лесното масло останува непроменета.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 62 денара за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе биде 64 денари за литар.

Се намалува и цената на Мазутот и ќе изнесува 19,9 денари за килограм.

Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесувала 46,27 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот бил 54,32 денари.

Најчитани вести