ТОП,Економија

Бензините поскапуваат, дизелот останува со иста цена

Бензините поскапуваат, дизелот останува со иста цена
Регулаторната комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на горивата.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит и со тоа ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 67,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), остануваат исти.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,718 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 26.12.2016 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 28,827 ден/кг