Македонија,Економија

Бензините поскапи, дизелот останува со иста цена

Бензините поскапи, дизелот останува со иста цена

Предновогодишна честитка од Регулаторната комисија за енергетика за сите оние кои имаат автмобили со бензин мотор – бензините поскапуваат за половина денар. Оние кои се сопственици на дизел автомобили може да бидат спокојни бидејќи дизел горивото останува со истата цена.

Регулаторите денеска одлучија Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за половина денар односно новата цена за литар ќе биде 78,50 односно 80 денари.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за половина денари, додека мазутот поевтинува за 0,525 денари за килограм и новата цена изнесува 40,208 денари.