среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Бердих во аут, Дел Потро се повлече од Индијан Велс

berdih

Поврзани вести

Чешкиот тенисер Томаш Бердих е елиминиран во вторто коло од мастер турнирот Индијан Велс  кој е поразен од Роберто Баутиста Агут со 6:4, 2:6, 4:6. Со овој пораз Чехот ја продолжи црната серија од минатата година. Тој е еден од  осумте најдобри тенисери на АТП-листата кој лани не освои ниту еден единствен трофеј.

Настапот на турнирот го заврши и Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро. Тој  без борба го предаде својот меч со Фелицијано Лопез, како причина наведувајќи ја повредата што ја заработи на турнирот во Дубаи.

„Болката од ден на ден не се намалува. Се надевав дека состојбата ќе ми се подобри, но откако тоа не се случи јасно е дека нема да можам да го дадам максимумот и затоа решив да се повлечам“, истакна Дел Потро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести