недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Берг доби отказ од раководството на Легија, Тричко чека нов тренер

Повратникот во македонската фудбалска репрезентација, Иван Тричковски од идната недела ќе работи со нов тренер во својот клуб бидејќи раководството на Легија утринава му додели отказ на досегашниот шеф на стручниот штаб Хенинг Берг.

Берг заработи отказ од Легија - Тричко ќе има нов тренер

Берг заработи отказ од Легија - Тричко ќе има нов тренер

Поврзани вести

Во последните пет кола, Легија четири пати ремизираше и по 11 одиграни кола во полското првенство се наоѓа на четвртата позиција со дури десет бода негатива во однос на Пиаст.

Кулминација на незадоволството кај челниците на клубот беше вчерашното реми со Горњик (2:2).

Досегашната формула за соработка со тренерот не донесе резултат и исполнување на нашите долгорочни амбиции. Затоа се одлучивме на ваков чекор, изјави претседателот на Легија, Богуслав Леснордски.

Берг ја водеше Легија од 1 јануари 2014 година и во првата полусезона ја освои титулата во полското првенство. Во претходното првенство беше втор, но не успеа да обезбеди место во групната фаза од Лигата Европа.

Неофицијално, наследник на Берг ќе биде поранешниот руски репрезентативен голман и екс-тренер на Динамо Москва, Станислав Черчесов кој веќе пристигнал во Варшава на преговори.

Најчитани вести