петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Берлин повторно поделен – овојпат од светлосен ѕид

26092013222232_berlinski-zid-498

Поврзани вести

Осум илјади бели светлечки балони ќе покажуваат каде минувал ѕидот кој 29 години го делел Берлин на источен и западен дел. Со ова симболично ќе се одбележи четврт век од падот на Берлинскиот ѕид.

Од 7 до 9 ноември балоните ќе бидат поставени во должина од 15 км. во рамки на проектот Граница на светлост

Дизајнирани се да евоцираат спомени на демонстрациите во Источна Германија пред падот на ѕидот кога илјадници луѓе носеле свеќи и мирно искажувале незадоволство.

Освен тоа поставувањето балони долж трасата на која бил ѕидот треба да биде силен симбол и показател на големината на проектот и поделеноста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести