среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Берлин се надева дека оставката на Азаров ќе го олесни дијалогот меѓу опозицијата и Киев

mikola azarov

Поврзани вести

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер се надева дека оставката на украинскиот премиер Микола Азаров, ќе биде сигнал за опозицијата дека можат да бидат одржани нови преговори за решавање на кризата во земјата, пренесува „АФП“.

Штајнмаер истакна дека со оставката на премиерот владеачите на Украина испраќаат сигнал до опозицијата, што може да ги фаворизира новите разговори помеѓу двете страни.

Министерот истакна дека тоа нема да се случи, ако законите кои ги ограничуваат можностите за развивање на активна политичка активност не се променат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести