четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 52

Берлин: Велика Британија ќе нема посебни привилегии во ЕУ

Сепак, Каудер призна дека Велика Британија е важен економски и трговски партнер на Германија, особено во автомобилската индустрија, и е многу важно преговорите да гарантираат тие односи да продолжат.

133232164

Поврзани вести

Велика Британија не треба да ужива никакви посебни привилегии по преговорите за нејзиното излегување од Европската Унија, изјави Фолкер Каудер, лидер на парламентарната група на германската владејачка Христијанско демократска унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел.

– Нема да има подароци за Велика Британија, рече тој категорично за телевизијата АРД.

Сепак, Каудер призна дека Велика Британија е важен економски и трговски партнер на Германија, особено во автомобилската индустрија, и е многу важно преговорите да гарантираат тие односи да продолжат.

Слично како и Меркел, и Каудер зазеде помека и повоздржана позиција по прашањеето околу тоа дали треба да се брза со Брегзитот, иако, меѓу другото, рече дека нема да е лошо Лондон да го активира член 50 во скоро време.

Најчитани вести