петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Берлин: Враќањето на смртната казна во Турција ќе значи крај на преговорите за ЕУ

Доколку Турција одлучи да ја врати смртната казна во своето законодавство по неуспешниот обид за државен удар, тоа ќе значи прекин на преговорите за влез на земјата во Европската Унија, ијзави денеска портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт на прес-конференција во Берлин.

turci-poddrshka-erdogan

Поврзани вести

Доколку Турција одлучи да ја врати смртната казна во своето законодавство по неуспешниот обид за државен удар, тоа ќе значи прекин на преговорите за влез на земјата во Европската Унија, ијзави денеска портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт на прес-конференција во Берлин.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, Зајберт изјави дека „ЕУ е заедница на вредности и затоа воведувањето на смртната казна може да значи дека земјата што ќе го стори тоа не може да биде нејзина членка“.

Во 2012 година Летонија беше последна земја членка на ЕУ која ја укина смртната казна за воени злосторства.

Во Европа смртна казна се уште има само во законодавствата на Берларусија и Казахстан.

Најчитани вести