петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Берлускони: Ако ме уапсат ќе избие револуција!!!

silvioberluskoni

Поврзани вести

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, кој го загуби својот пратенички имунитет кога минатиот месец беше избркан  од Сенатот, денеска изјави дека ако биде уапсен во Италија ќе избие револуција.

Сенатот му го одзема имунитетот на 77-годишниот Берлускони, откако беше обвинет за даночно затајување на четири години затвор, но казна беше намалена на една година , која медиумскиот  магнат , веројатно, ќе треба да ја издржи вршејќи општокорисна работа.

Во интервју за француското радио „Erop 1E“ , беше прашан дали се плаши од апсење, но , тој одговори: „Не, јас сум сигурен дека тие не можат да ме уапсат бидејќи во Италија ќе избие револуција“.

Берлускони го даде овој коментар сред хаотичен недела на протести и блокади на патиштата низ Италија организирани од  движењето  предводено од страна на земјоделците и возачи на камиони . Приврзаниците на ова движење се лути на политичката елита бидејќи не ги  решија сериозни економски проблеми на земјата , поради што економијата е послаба отколку пред  10 години, а околу 40 отсто од младите се невработени лица.

Берлускони, милијардер и политичар кој доминираше на италијанската политичка сцена две децении, се смири по протерување од Сенатот, но јасно стави до знаење дека ќе ги  искористи сите средства да ја дестабилизира коалициска влада на премиерот Енрико Лета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести