сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Берлускони: Еврото ќе исчезне ако ЕУ не се реформира

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, во интервју за Би-Би-Си изјави дека е потребно Европската Унија да спроведе радикални реформи, за да не дојде до исчезнување на еврото.

силвио-берлускони-1478

Поврзани вести

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, во интервју за Би-Би-Си изјави дека е потребно Европската Унија да спроведе радикални реформи, за да не дојде до исчезнување на еврото.

„Неопходни се радикални промени, бидејќи во спротивен случај економската состојба ќе не принуди да се откажеме од еврото и да се вратиме на националните валути. Неизбалансираната економска политика на Европската Унија го загрозува опстојувањето на еврозоната“, вели Берлускони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести