недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Берлускони: Ја продолжувам борбата за своите политички цели

silvio berluskoni

Поврзани вести

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, кој претходно оваа година беше осуден на повеќегодишна затворска казна и му е одземено местото во Сенатот, најавил дека ќе продолжи да се бори за своите политички цели низ неговата партија Форца Италија.

„Јас сум стар човек, не можам да си дозволам да ја окончам својата човечка авантура, историја на бизнисмен, спортисти и државник како губитник“, рекол Берлускони во телефонска изјава.

Италијанскиот Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна на трикратниот италијански премиер бидејќи му е донесена конечна одлука, по две децении правна битка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести