понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бесими во дводневна работна посета на Брисел

besimi

Поврзани вести

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Фатмир Бесими ќе оствари дво-дневна работна посета на Брисел.

Како што соопштуваат од Кабинетот на заменик претседателот во рамки на посетата , во текот на утрешниот ден,  предвидено е поединечно да се сретне со комесарот за Европска соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, генералниот директор на Директоратот за проширување на Е.К. Кристијан Даниелсон,  директорот за Западен Балкан, во Генералниот Директорат за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕК, Жан Ерик Паке и со европарламентарците  Иво Вајгл,  Едвард Кукан и Ричард  Ховит.

На состаноците ќе се разговара за процесот на европска интеграција на Република Македонија и актуелните политички предизвици со кои сме соочени.

Најчитани вести