Македонија

Беснее пожар над Велес

Беснее пожар над Велес

Кај велешкото село Белештевица во правец на ридот Гроот над Велес попладнево околу 14 часот избувна пожар, пренесе МИА.

Според првичните информации, опожарени се трева и грмушки.
Според првичните информации, опожарени се трева и грмушки.

На терен е Противпожарната единица од Велес која работи на гаснење на пожарот, кој поради силниот ветер брзо се шири.

Според првичните информации, опожарени се трева и грмушки.

Деца предизвикаа пожар на кејот на Вардар кај „Синерџи“

Деца предизвикаа пожар на кејот на Вардар кај „Синерџи“
Деца предизвикаа пожар на кејот на Вардар кај „Синерџи“

Пожар избувна синоќа на кејот на реката Вардар кај бизнис центарот „Синерџи“.

Според очевидци до пожарот дошло по детска игра. Неколку дечиња играјќи се на кејот на Вардар запалиле мал оган кој подоцна се проширил низ ромските куќи.

Противпожарните служби веднаш излегле на местото на настанот и пожарот е изгаснат.