вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Бесплатна вакцинација против болеста „син јазик“ во Бугарија

vakcina-va

Поврзани вести

Бесплатна вакцинација на животните против болеста син јазик на пролет во Бугарија.

За да бидат бесплатно вакцинирани, животните мора да бидат означени.

Ова, според Агенцијата за храна и ветеринарство, е единствениот начин да се сопре ширењето на болеста. Со заладување на времето, случаите на новозаразени животни во планинските области се ретки. Во Сливенската област има околу 20.000 болни животни.  Од болеста досега пцовисале 2 400 животни. Предвидено е земјоделците да добијат надоместок во износ од нешто над едно евро по килограм жива мера.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести