четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бесплатна велосипедска прошетка до Римскиот водовод

11346141893_a0850770f3_k

Последни вести

Денеска од 17 часот ќе се одржи бесплатна велосипедска прошетка до Римскиот водовод во Скопје. Прошетката е организирана во рамките на Европската недела на мобилност и цели да ја подигне свеста на граѓаните на Скопје за можноста да го користат својот велосипед како средство за разонода.

Прошетката ќе започне од пунктот за изнајмување на велосипеди, лоциран пред Воената болница во Скопје. На тој начин тие кои сакаат да дојдат, а немаат велосипед, ќе може да изнајмат еден од градскиот систем за изнајмување на велосипеди. Учесниците треба да си понесат нешто за пиење и јадење, бидејќи таму ќе може да се направи краток пикник, додека им се објаснува за значењето и историјата на водоводот.

Крајот на прошетката е предвиден за 19 часот. По тоа учесниците се повикани да продолжат на отварањето на Балканскиот велосипедски фестивал на Плоштад Македонија.

Велосипедската прошетка е во организација на платформата за велосипедски тури и водичи во Македонија во соработка со Здружението на граѓани 4 елементи, а поддржана од Град Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести