недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Бесплатни лекарски прегледи на неколку локации во Аеродром

pregledi-500

Поврзани вести

Бесплатни превентивни прегледи и совети за заштита од топлотните бранови на неколку локации во Општина Аеродром.

Акциите за бесплатните превентивни прегледи и делење совети за заштита од топлото време во периодот од 18:30 до 21:30 часот ќе се спроведат на повеќе локации на територијата на општината, и тоа: парк „Јане Сандански“ на 11.7.2014 година, кај паркот со езерата на 16.7.2014 година,  пред ТЦ „Бисер“ на 21.7.2014 година и во паркот „Аеродром“ на 26.7.2014 година.

Според општите препораки за полесно справување со високите температури, пожелно е граѓаните да консумираат здрава и свежа храна, да пијат повеќе вода, да носат лесна и светла облека и да не се излегува непотребно надвор во период од 11:00 до 17:00 часот.

Акцијата ја спроведуваат медицински екипи од ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје“ во рамки на програмските активности на Министерството за здравство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести